Děti nejvíc nadšení vyzařují ve chvílích, kdy si rozvíjejí schopnosti v tzv.praktickém životě. Velikost jejich úkolů je pro nás nepatrná, ale pro ně je obsahem dní do dokončení jejich mise.
Chcete jim těchto chvil nadšení dopřávat co nejvíce? Připravte si suroviny:
Ingredience koktejlu:
Připravený, bezpečný prostor + čas + trpělivost + pozorování + kreativita
Jak připravit koktejl nadšení
Míchejte v libovolném pořadí.
- Od narození potřebuje vše, co děláme, vidět. Zařiďte to. Pozorováním dostává chuť dělat stejné co vy.
- Aby se dítě dostalo kam potřebuje samo, přizpůsobte prostor jeho velikosti. Je malé, a pokud jsou pro něho věci nedosažitelné, neovladatelné, jako by nebylo ani doma.
- Být pomalejší a trpělivější – nechte se vést tempem dítěte.
- Pozorujte své ruce a „pomáhejte“ jen nepatrný kousek. Všimněte si, jak často ho zvedáte, přenášíte, otvíráte mu dveře, pouštíte vodu. Opravdu to stále potřebuje?
- Pokud se dítě má přirozeně naučit umýt, obléci, samo najíst – potřebuje věci, pomůcky v jeho velikosti (stolek, židlička, schůdek, porcelánové, skleněné nádobí…).
- Kdy je ten „správný“ čas s určitou aktivitou začít? Zeptejte se sebe sama, zda vás už něco „neprudí, nevyčerpává“. Chvíle před touto fází je nejspíš ten správný čas. Ať vás nezaskočí fáze – já sám.
- Seďte často na zemi. Je to způsob, jak vidět dítěti do očí, nechat ho přijít i odejít…
- Vše začíná u nás. Pokud chceme, aby jejich poličky byly přehledné a „srovnané“, tak všichni členové rodiny budou mít přirozeně své věci v pořádku.
- Pečlivě volte slova, aby vám dítě mohlo rozumět.
- „Chyby“ jsou pro dítě pouhou ještě nezdolanou překážkou – NIC VÍC!!
Naše děti potřebují rodiče, kteří umí namíchat Vánoční koktejl každý den, každou chvíli. Pokud SI dáme šanci, uvidíme vedle sebe vyrůstat osobnost, která bude s nadšením poznávat svět. Syn v osmnácti letech je mi stálou inspirací.
Příklad ze života jak to jde
Jedna maminka mi poslala video, jak si její synek spokojeně a trpělivě „hraje“.
Byla to krása, jak si syn sám dokázal najít, co potřebuje a bylo vidět, že na něho lekce Hrajeme si MONES mají vliv. Oku šťourala (mému) neunikla kulisa, která malé dítě obklopovala. Zajímavá byla reakce maminky, na mou otázku.
„Cvičíš svou milovanou jógu ve stejném prostoru? NE? Jak by se ti cvičilo, kdyby tě obklopoval takový chaos?“
Chvíli bylo ticho a… – cituji z dopisu, který jsem dostala ten den večer:
„…tak jsem dnes provedla dvě věci 😊
- Čistku – aneb třetinu „hraček“ nebo co to vlastně bylo 😄 jsem vyrazila, třetinu jsem nechala, ale utřídila a založila do uklízecích nádob a už začínáme společně vést Ríšu k ukládání kostek a balónů nazpět do krabic a poslední třetinu jsem schovala, až ho ty stávající omrzí, protočím to.
- Toaletka 😜 zřídila jsem kloučkovi jeho koutek v koupelně, kde budeme učit chodit na nočník. Má i svůj stoleček se svými potřebami. Mno a zuby si dnes Ríša před svým zrcátkem čistil asi pětkrát během odpoledne 😂😂😂.